Ludwig LC178X016 Questlove Pocket Kit 4-Piece Drum Set - Black Sparkle
Ludwig
  • Product SKU: LC178X016
Price Match Guarantee
Easy Returns
Note: This item is available for Local Pickup Only. Please contact us for shipping arrangements.
Buy Online, Pick up In-Store
Have a question about this product?
We're here to help
Call us (888) 900-1959
Text us (415) 457-7600
Email | More options
Available: In Stock
Order Pickup
In-store pickup at Santa Rosa, CA
No credit needed with acima creditMore info
Designed for ages 4 through 10 years old, the portable Ludwig Pocket Kit by Questlove was developed to meet the needs of the beginning drummer. This set includes 16" bass drum, 10" tom, 13" floor tom, 12" snare drum, foot pedal, hi hat stand, cymbal arm, snare stand, drum sticks, drum key, Hi hat cymbals and a crash/ride cymbal. Plus an exclusive online easy to follow 6 part lesson plan with Questlove.
  • 14 hardware all in one package
  • Designed for 4-10 year old drummers
  • Affordable for most families
  • Exclusive Set by Questlove
16" Bass Drum, 10" Tom Tom, 13" Floor Tom, 12" Snare Drum, Foot Pedal, Hi Hat Stand, Cymbal Arm Snare Stand, Drum Throne, Drum Sticks, Drum Key, Heads, Hi Hats, Crash/Ride Cymbal
  • Affordable for most families
  • Exclusive Set by Questlove